Zlot Okręgowy IX okręgu opalenickiego KSMM-ów - Nowy Tomyśl, 1938 r.
Zlot odbywał się na boisku w ogrodach "Kresowianki", które znajdowało się w miejscu dzisiejszego Banku PKO.
W Polsce przedwojennej stowarzyszenie Akcji Katolickiej zawiązało się w roku 1930. Była to organizacja centralistyczna, opierająca się na jednolitym dla całego kraju statucie. W ciągu niespełna 10 lat swej działalności stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej, jak i licznych przedstawicieli środowisk rzemieślniczych i chłopskich. Tuż przed wybuchem II wojny Akcja Katolicka liczyła około 750 tys. członków, a samo stowarzyszenie zajęło znaczące miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski. W budowaniu struktur przyjęto model włoski stowarzyszenia oparty na czterech stanach: mężczyźni, kobiety, młodzież męska, młodzież żeńska. Stowarzyszenie wydawało własne czasopismo pod nazwą ,,Ruch Katolicki”. Patronem Akcji Katolickiej w Polsce wybrany został św. Wojciech, jako święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla. (...)
Akcja Katolicka dążyła do tego, aby mieć w swych szeregach dobrych i gorliwych członków, gotowych do szerzenia i obrony zasad wiary w środowisku społecznym. Celem zasadniczym stowarzyszeń Akcji Katolickiej było wychowanie religijno-moralne i intelektualne swoich członków, uczynienie z nich gorliwych katolików oraz dobrych synów Kościoła i narodu polskiego. Struktura Akcji Katolickiej opierała się na czterech tzw. „kolumnach”: Katolickim Związku Mężów, Katolickim Związku Kobiet, Katolickim Związku Młodzieży Żeńskiej oraz Katolickim Związku Młodzieży Męskiej (KSMM). (por. Statut KSM, KSK, KSMM i KSMŻ, Poznań 1934, art. 4).
Statuty stowarzyszeń polecały następujące środki oddziaływania na członków:
1) sakramenty św., nabożeństwa, modlitwy, egzorty, rekolekcje, procesje i pielgrzymki;
2) konferencje, zebrania, zloty, kursy, manifestacje i porady prawne;
3) wykłady, pogadanki, czytelnictwo, słuchanie radia, zwiedzanie zabytków, muzeów i wystaw;
4) muzykę, śpiew, koncerty, przedstawienia, akademie, wieczornice i rozrywki;
5) organizowanie: ognisk, świetlic, schronisk, letnisk, kolonii wakacyjnych oraz urządzanie: domów ludowych, sal zebrań, boisk sportowych i sal do wychowania fizycznego;
6) symbole organizacyjne: sztandar, mundur, hymn i odznaczenia
(por. Statut KSM, KSK, KSMM i KSMŻ, Poznań 1934, art. 6).
W "Orędowniku na powiaty Nowy Tomyśl, Wolsztyn i Międzychód" z 13 sierpnia 1938 r. w Nr92. zamieszczone zostały informacje na temat zlotu w 1938 roku:
Z życia K. S. M. m. W dniu 15 sierpnia rb. odbędzie się w Nowym Tomyślu zlot okręgowy IX okręgu opalenickiego połączony z zawodami lekkoatletycznymi. Wieczorem zabawa taneczna na sali p. Kuźdowicza.
Program Zlotu Młodzieży, który się odbędzie w poniedziałek 15 bm. przedstawia się następująco: o godz. 9-tej zbiórka oddziałów na boisku Kresowianka, 9,30 raport i otwarcie zlotu, 9,45 wymarsz do kościoła na nabożeństwo, po którym pochód przez miasto i defilada, o godz. 12-tej uroczysta akademia zlotowa. Po południu o godz. 2-giej otwarcie zawodów i defilada zawodników, po czym zawody w następującej kolejności: bieg na przełaj, pięciobój oraz rozgrywki w siatkówkę i koszykówkę. O godz. 8-mej ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i zamknięcie zlotu. Podczas zawodów na boisku koncert i różne urozmaicenia. Wieczorem w sali Kresowianka zabawa taneczna.