Spotkania
z naszą przeszłością…

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski
Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne na pl. Chopina - maj 1947 r. Zobacz pełny rozmiar

Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne na pl. Chopina - maj 1947 r.

Fotografia ze zbiorów Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.
Zdjęcie wykonano w imieniny dyrektora Stanisława Musiałana na dziedzińcu szkolnym przy pl.Chopina.
Więcej informacji o historii szkoły uzyskamy na stronie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im.M.Kopernika w Nowym Tomyślu
http://www.zsont.pl/122-z-kart-historii-szkoly
Wyczytać tam m.in. możemy, że staraniem miasta i jego mieszkańców powstało w 1945 roku w Nowym Tomyślu gimnazjum. W rozwiązanie kwestii finansowych włączyli się rodzice młodzieży, zobowiązując się do płacenia czesnego, jak też zapewnienia mieszkań nauczycielom. Tworząca się w następstwie tych działań szkoła przyjęła nazwę: „Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne w Nowym Tomyślu”, która "początkowo miała swą siedzibę w Szkole Powszechnej (obecnie Szkoła Podstawowa nr 2) przy ul. 3 Stycznia.
Były to trzy klasy lekcyjne w pełni umeblowane oraz jeden pokój, który był pokojem nauczycielskim, sekretariatem, a zarazem kancelarią dyrektora. Zatrudnieniem potrzebnych nauczycieli zajął się dyrektor Stanisław Musiał. Wśród najwcześniej zaangażowanych pedagogów nie wszyscy mieli pełne kwalifikacje wymagane w zawodzie nauczycielskim, ale pracowali z wielkim oddaniem i sercem.
Grono Pedagogiczne Gimnazjum w pierwszym roku jego działania tworzyli:
Anna Bondarowicz język rosyjski, język łaciński
Jan Goliński śpiew, chór szkolny
Edmund Kulisz matematyka
Dr Zdzisław Leitgeber historia
Mgr Stanisław Musiał język polski
Mgr Zofia Nitsche język francuski
Julia Preisler biologia, geografia
Ks. Dr Stanisław Skaziński religia, język polski
Stefan Snuszka fizyka
Agnieszka Szymkowiak historia, geografia

Rok szkolny w Miejskim Gimnazjum Koedukacyjnym rozpoczął się 11 września 1945r. Do nauki przystąpiło 171 uczniów w przedziale wiekowym od 13 do 30 lat. Przed południem od godz. 8.00 naukę pobierała młodzież młodsza, po południu do godziny 19.00 młodzież starsza. Dyrektor Stanisław Musiał troszczył się również o sprawy bytowe uczniów. Poczynił starania, dzięki którym uzyskał jeszcze jedną salę na pierwszym piętrze z przeznaczeniem na internat dla dziewcząt. W piwnicy zorganizowano kuchnię i stołówkę. Pomyślano też o chłopcach, którym zorganizowano internat w pomieszczeniach zajmowanych przez hufiec harcerski.
W roku szkolnym 1946/47 nastąpiła zmiana lokalu gimnazjum, które przeniesiono do dwóch budynków - nr 14 i 16 - przy Starym Rynku (obecnie Plac Chopina). Na 20 lat stały się one siedzibą szkoły, w której młodzież powiatu nowotomyskiego uzyskiwała solidne wykształcenie, przygotowujące ją do studiów lub pracy.
Dzięki usilnym staraniom dyrektora Stanisława Musiała, który zabiegał o upaństwowienie gimnazjum, uzyskało ono uprawnienia szkoły państwowej na rok szkolny 1948/49 oraz nazwę: „Samorządowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego”. Status szkoły państwowej został potwierdzony 19 stycznia 1950r. na podstawie pisma Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego. Kuratorium nadało jednocześnie placówce nową nazwę: „Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego”.

Komentarze

Dodaj komentarz
  • ewa Dnia 26-01-2013 23:54 ewa pisze:

    takie samo zdjecie mam w roddzinnym albumie,jest na nim moj tato Henryk Szulc.Pozdrawiam