Spotkania
z naszą przeszłością…

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski
Kolejka wąskotorowa, koniec lat 80. XX w. Zobacz pełny rozmiar

Kolejka wąskotorowa, koniec lat 80. XX w.

Ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.

Kolejkę wąskotorową wybudowali okoliczni właściciele ziemscy z Wąsowa, Trzcianki, Śliwna i innych miejscowości. W 1883 roku Richard Hardt, Tiedemann i pozostali "powołali do życia spółkę, której celem było zbudowanie cukrowni w Opalenicy - przy trasie Poznań - Berlin. Cukrownia powstała w rok później. Aby ułatwić dostarczanie towarów do przetwórni, rozpoczęto budowę kolejki wąskotorowej. Po kilku latach wąskotorowa docierała już do kilkunastu stacji w okolicy. W 1896 r. oddano do użytku linię Trzcianka-Wąsowo. Jeden z parowozów otrzymał nazwę "Wonsowo". Nieco później przedłużono tory do Nowego Tomyśla. Od 1939 r. nazwa, zarówno wsi, jak i stacji kolejki Wąsowo, zostały zmienione na Hardt. "
[źródło: ...Skąd przychodzimy... dokąd zmierzamy. przewodnik po Gminie Kuślin." Wąsowo, Magdalena Bilska przy współpr. z Damianem Paszkiem, GBP w Kuślinie, Kuślin 2011]

W okresie powojennym, towarowo-pasażerska linia kolejki wąskotorowej NOWY TOMYŚL-DUSZNIKI miała nr 7012.
Linia służyła miastu i regionowi w latach 1898-1990/1. Została zlikwidowana w 1994 roku. Torowisko rozebrano, obecnie na jego miejscu znajdują się ścieżki rowerowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Dodaj pierwszy!

  •