Z albumu Krystyny Hildebrand.
Telesfor Hildebrand () oraz Maria z d. Fabian wzięli ślub z styczniu 1930 r.
Pan Telesfor był właścicielem zakładu szklarskiego, który mieścił się w podwórzu na tyłach domu przy ul. Długiej od lipca 1932 r. do lat 70, XX w.
W "Orędowniku Grodziskim" zamieszczony został anons prasowy informujący o otwarciu zakładu: "Szanownemu Obywatelstwu powiatu nowotomyskiego donoszę uprzejmie, iż z dniem 1 lipca rb. otworzyłem w Nowym Tomyślu przy ul. Długiej 5 (w domu p. Wojciechowskiego) Szlifiernię szkła i obkładania wszelkich luster. Wykonuję szlifowanie faset, polerowanie brzegów do szyb samochodowych i urządzeń składowych oraz różne modele bombonierów ze szkła, garnitury biurowe itd. Proszę o łaskawe poparcie mego przedsiębiorstwa. Z poważaniem Telesfor Hildebrand. Nowy Tomyśl."
W 1932 roku wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu, z którą był związany przez dziesięciolecia. Należał również do Wielkopolskiego Związku Rzemieślników Chrześcijan. Związek ten, w roku 1937, był organizatorem pierwszej regionalnej wystawy rzemieślniczej w Nowym Tomyślu. Teodor Hildebrand otrzymał jako jeden z wystawców pierwszą nagrodę.
Po wojnie był członkiem Cechu Rzemiosł Różnych.
[źródło: Orędownik Grodziski z 1932 r.; "Sagi nowotomyskie. Ludzie i wspomnienia" D. Rożek-Pawłowski, wspomnienia rodziny]