Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu (1945-2019)
Problem stworzenia średniej szkoły ogólnokształcącej wypłynął jako jeden z punktów obrad posiedzenia Powiatowej Rady Narodowej w dniu 14 czerwca 1945 r. Na posiedzeniu tym podjęto uchwałę zobowiązującą Inspektorat Szkolny do podjęcia działań w tym zakresie. Do założenia szkoły doszło dzięki staraniom Stanisława Musiała - organizatora i pierwszego dyrektora szkoły oraz inspektora Stefana Suszki. Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne, początkowo niepaństwowe, utrzymywane ze środków samorządu mieszkańców i rodziców uczącej się młodzieży, rozpoczęło pierwszy rok szkolny 11 września 1945 r. Początkowo zajęcia lekcyjne odbywały się w trzech salach Szkoły Powszechnej przy ul. 3.Stycznia, tam tez utworzono internat dla 70. osób - uczennic gimnazjum i słuchaczek Państwowego Dwuletniego Kursu Przygotowawczego do Zawodu Nauczycielskiego.
Następnie po wielu staraniach gimnazjum otrzymało budynek przy pl. Chopina 14., a później 13,15 (przejęte po gminie ewangelickiej) i 16 (własność miasta). W budynku nr 16 (obecnej szkole muzycznej) znajdowały się oprócz klas, także świetlica, biblioteka i internat. Tam szkoła funkcjonowała przez 20 lat.
21 lipca 1947 r. Ministerstwo Oświaty przyznało tutejszemu gimnazjum prawa gimnazjum państwowego. Także w roku 1947 kuratorium zezwoliło na stworzenie klasy licealnej. Z początkiem roku szkolnego 1948/49 Miejskie Gimnazjum i Liceum otrzymało nazwę: Samorządowa Szkoła Ogólnokształcąca stopnia Licealnego w Nowym Tomyślu. Z dniem 19 stycznia 1950 r. szkoła utrzymywana z subwencji miejskiej i czesnego, została upaństwowiona. Z początkiem 1950 r. uzyskano także pomieszczenia przy pl. Chopina 8, zwolnione przez PCK i przeznaczono je na internat. Budynek będący w okresie międzywojennym hotelem, z łatwością przystosowano do potrzeb internatu. Internat funkcjonował w nim w latach 1950-1968.
W 1959 r. Zarząd Miejski podjął uchwałę przyznającą 1,75 ha terenu miejskiego na budowę nowej siedziby liceum wraz z salą gimnastyczną, internatem i domem nauczyciela. 8 VII 1964 r. ukończono budowę Domu Nauczyciela. Koszt budowy wyniósł na owe czasy 1.003.000 zł, z czego 40% to fundusze Komitetu rodzicielskiego i wartość robocizny wykonanej przez młodzież licealną. 21 lipca 1965 r.wmurowano akt erekcyjny pod budowę kompleksu budynków licealnych. W lutym 1967 roku został oddany do użytku nowy gmach szkolny. Budynek w wielkim tempie zagospodarowano - mieścił 13 sal lekcyjnych, bibliotekę, świetlicę oraz pełnowymiarową salę gimnastyczną z zapleczem sanitarno-higienicznym oraz blok pomieszczeń administracyjno-biurowych i pokój nauczycielski. W 1968 r. oddano do użytku nowy internat i stołówkę.
Nadanie szkole imienia patrona - Mikołaja Kopernika miało miejsce w Roku Kopernikańskim - w 500.rocznicę urodzin astronoma. 30 czerwca 1973 roku zaakceptowano propozycję szkoły, a uroczystość nadania imienia miała miejsce 8 października 1973 r. W 1974 r. na parterze szkoły odsłonięto popiersie patrona szkoły autorstwa Michała Gołąbka - absolwenta poznańskiej WSSP. Fundatorem popiersia był Urząd Powiatowy. W tym samym roku otwarto pracownię do nauki astronomii zwaną "gabinetem kopernikańskim". 15 maja 1982 r. a parterze szkoły, z inicjatywy jej absolwentów, odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Musiała. Szkoła funkcjonowała pod nazwą Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu.
1 września 1992 r. szkole nadano nazwę Zespół Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w nowym Tomyślu, a objął on dotychczasowe Liceum Ogólnokształcące i Policealne Studium Zawodowe. W szkole działał chór, klub Pro Sinfonica, organizacje ruchu krajoznawczo-turystycznego, klub ekologiczny, wydawano gazetkę szkolną, uczniowie osiągali wysokie wyniki w olimpiadach wiedzy, mięli również liczące się dokonania sportowe w skali wojewódzkiej i krajowej. Szkoła współpracowała od 1990 r. z Lycee Privé Saint-Sauveur w Redon we Francji, z Ludwig-Jahn-Gimnasium w Forst i Städtischess Gymnasium w Goch w Niemczech, organizując wymianę młodzieży. Nawiązano również współpracę z miastem Støren w Norwegii.
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu, podczas sesji rady Miejskiej w dniu 22 marca 2019 roku został rozwiązany i dołączony do Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu. Za podjęciem uchwały o wyłączeniu Liceum Ogólnokształcącego nr 2 z ZS nr 2 w Nowym Tomyślu zagłosowało 10 radnych, 5 było przeciw, a jeden się wstrzymał. Następnie radni przegłosowali likwidację Liceum Ogólnokształcącego nr 2 takim samym stosunkiem głosów. Następnie radni wyłączyli Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z ZSOiP w Nowym Tomyślu i włączyli je do ZS nr 2 im. Stanisława Staszica. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 10 radnych, 6 było przeciw.
W kolejnych uchwałach radni przeprowadzili podobną procedurę w odniesieniu do pozostałych szkół i bursy szkolnej wchodzących w skład Zespołu Szkół Policealnych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu, a następnie rozwiązali ten zespół.
Przeciwko przejęciu liceum protestowali rodzice uczniów i nauczyciele. Petycja złożona została przez przedstawicieli rodziców licealistów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu dnia 30 stycznia 2019 r. Więcej https://nowytomysl.nowinylokalne.pl/petycja-w-sprawie-przejecia-kopernika-przez-gmine/
Dyrektorzy:
[Źródło: Kronika Szkolna; portal nowinylokalne.pl; "50 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Nowym Tomyślu 1945-1995" H. Błaż, L. Kończal, E.Żurek]